Český pointer a setter klub
Home Kontakty Tisk
 

Zpráva poradce chovu 2017

 

Vážení členové Českého pointer a setter klubu,

 

Dovoluji si Vám předložit zprávu o chovu irských setrů v rámci našeho Klubu v roce 2017.

Na úvod  bych opět rád uvedl statistiku o stavu a vývoji chovné základny v uplynulém roce. Aktuální chovnou základnu Českého pointer a setter klubu tvoří celkem 14 chovných psů a 31 chovných fen. V roce 2017 byl uchovněn  1 pes a 9 fen. Bylo vydáno celkem 18 doporučení ke krytí, všechna doporučení  na tuzemské chovné jedince. Celkem se narodilo 105 štěňat, ponecháno bylo 51 pejsků a 46 feneček.  V průběhu roku jsem obdržel od MVDr. Vomáčky celkem 20 vyhodnocení DKK, všechna s výsledkem A/A.

Ve svojí loňské zprávě jsem se snažil opětovně otevřít problém nepříznivého vývoje chovné základny irských setrů a doufal jsem, že se zamyslíme nad důvody tohoto vývoje a budeme diskutovat, jak tento dlouhodobý nepříznivý trend změnit. Je mi to velice líto, ale nestalo vůbec nic, přestože se na tomto nepříznivém trendu nic nemění. Český pointer a setter klub má 45 chovných jedinců a  pro srovnání uvádím, že v roce 2000 bylo chovných jedinců 126. Počet narozených štěňat roste, ale tento nárůst se v počtu chovných jedinců vůbec neprojevuje, počet chovných jedinců z dlouhodobého pohledu stále klesá.  

V letošní zprávě bych rád otevřel ještě jiný problém, se kterým se u irčanů v poslední době setkávám, ale je možné, že to není problém jenom u irčanů, ale i u dalších z našich plemen. V posledních dvou letech jsem byl vícekrát kontaktován zoufalými majiteli irčanů, u jejichž psů se vyskytla epilepsie nebo OCD (osteochondróza), což je onemocnění kloubní chrupavky postihující řadu kloubů u psa. (Bezproblémový pohyb v kloubu zajišťuje tvrdá a hladká kloubní chrupavka, pokrývající kloubní plochy dvou sousedících kostí. Kloubní chrupavka je zvlhčovaná kloubní tekutinou a vytváří odolný nárazník chránící kost před poškozením. Pokud dojde k poškození hladkého povrchu chrupavky jakýmkoliv procesem, pohyb v kloubu se stává bolestivým. U psa s OCD je chrupavka poškozená a abnormálně roste. Oproti běžnému stavu, kdy je pevně připevněna ke kosti, dochází u OCD ke vzniku trhliny v chrupavce, případně i odloučení volné chrupavčité chlopně. Odloučený fragment se volně pohybuje v kloubu a je příčinou bolestivosti).

Z toho, co jsem si o obou nemocech vyčetl vyplývá, že dědičnost není ani u jedné z chorob jednoznačně prokázaná a zde přítomní veterináři, členové Klubu, toto vyčtené konstatování  potvrdí nebo vyvrátí. Já bych však chtěl požádat majitele irčanů o to, aby poradce chovu nebo Klub informovali, pokud se u jejich psa, případně u jedinců z jejich chovu některá z nemocí vyskytne, abychom měli stav a vývoj v rámci možností pod kontrolou a mohli v případě potřeby nějakým způsobem reagovat. Realita posledních let říká, že se četnost zvětšuje.

Děkuji za Vaši pozornost a přeji Vám všem hodně radosti s Vašimi anglickými ohaři a svoji zprávu si opět dovolím ukončit psí peticí:

Byli jsme stvořeni a zrozeni vás chránit, vám sloužit a položit za vás i život. Nedopusťte, abychom byli vyhlazeni pro něčí hloupost, chamtivost, politický motiv či jen nevědomost.

 

 
     
              © 2000-2019 Český pointer a setter klub  
připravuji vyhledávání...