Český pointer a setter klub
Home Kontakty Tisk
 

Nabízím štěňata bez PP po kvalitních rodičích s PP

Tento typ inzerátů je poměrně častý. Je vůbec možné, aby rodiče, kteří průkaz původu mají, měli štěňata, která průkaz původu nemají ?

 


Možné to je a je to i poměrně časté. To, že rodiče mají oba průkaz původu nezakládá právo štěňat na PP (průkaz původu), ale je pouze jednou z podmínek.
Štěňata s PP mohou mít pouze chovní jedinci a to za určitých podmínek.
 
Nejprve co je chovný jedinec.
Chovní jedinci jsou čistokrevní psi a feny, kteří  mají průkaz původu vystavený nebo registrovaný plemennou knihou uznanou FCI a byli zařazeni do chovu po splnění podmínek stanovených chovatelským klubem. Podmínky pro zařazení do chovu Irských setrů určuje Český pointer a setter klub pro psi i feny stejně (viz sekce chov).
Dále jsou existují věková omezení, kdy k chovu /krytí/ smí být použiti jedinci starší 18 měsíců a fena smí být použita k chovu (datum krytí) naposledy v den dosažení stáří 8 let. Výjimku z tohoto omezení u feny může povolit příslušný chovatelský klub.
 
Jaké jsou podmínky krytí ?
Ke krytí smí dojít pouze mezi dvěma chovnými jedinci a na základě platného krycího listu. ( Krycí list je vlastně doporučení nebo potvrzení o krytí feny, které vystaví příslušný poradce chovu. Krycí listy jsou dokladem, který je součástí přihlášky vrhu a jsou nutné k zápisu štěňat do plemenné knihy a vydání průkazu původu ).
Během jednoho hárání smí být fena kryta jen jedním ze psů, který je uveden v krycím listě.

Pokud vše proběhne v pořádku a fena porodí zdravá štěňátka, administrativní anabáze nekončí. Nejpozději do 28 dnů od narození štěňat je třeba celý vrh najednou hlásit k zápisu do plemenné knihy. Přihláška vrhu musí být odeslána plemenné knize nejpozději do 3 měsíců od data vrhu a součástí přihlášky jsou krycí listy.
Jak vidíte, cesta ke štěňátkům s průkazem původu není jednoduchá a ne všichni jsou ochotni ji podstoupit. Proto ty inzeráty:
Nabízím štěňata bez PP po kvalitních rodičích s PP. 

 

 
     
              © 2000-2019 Český pointer a setter klub  
připravuji vyhledávání...