Český pointer a setter klub
Home Kontakty Tisk
 

Výstavní úprava srsti

 

Výstavní úprava srsti

zpracovala: Markéta Čápová

          

 

Setři se dnes upravují na výstavy ve všech státech. Jen upravený a dobře se prezentující pes může na přehlídce uspět. Psi se stříhají asi dva až tři týdny před výstavou, musíme mít na zřeteli, že po vystříhání odhalíme po zkrácení horního mahagonového vlasu světlejší narezlou srst, což působí rušivě. K úpravě používáme střihací strojek (elektrický či ruční), efilační nůžky, normální nůžky a trimovací nůž.

Postup úpravy:

a) strojkem vystříháme chlupy pod krkem, pod slechy a nad nimi - možno oholit i celé ucho, podle tvaru ucha i celé hlavy.

 

 Trimovacím nožem, nůžkami nebo strojkem odstraníme odstávající chlupy na lících a temeni. Efilačními nůžkami doladíme linie mezi delšími chlupy a vystříhanými částmi, aby přechody nebyly se "zuby" a byly málo viditelné.

 

   

 

A takto by měl vypadat výsledek stříhání : na první fotografii Kenny před úpravou na druhé po úpravě srsti

 

 

b) efilačními nůžkami zkrátíme srst pod oháňkou, kolem konečníku, aby se utvořila splývavá linie "kalhot", což opticky zkracuje délku těla psa od ramenního kloubu k sedacímu hrbolu.

 

c) nůžkami vystříháme chlupy mezi prsty na nohou a strojkem vystříháme zánártí, aby lépe vyniklo zaúhlení hlezenního kloubu.

Tlapka musí působit uceleně a uzavřeně.

 

Zadní běhy:

 

 

 

Přední běhy:

 

 

 

Všechny tlapky:

 

 

 

Srovnání upravené a neupravené tlapky:

 

 

 

d) nakonec dobře rozčesanou oháňku zastřihneme do oblouku a tím ukrátíme její celkovou délku.

 

 

 

Pár dnů před výstavou je nutno psa vykoupat, ať už speciálním šamponem pro dlouhosrsté psi nebo se osvědčil jemný šampon, který neodmašťuje srst. Psa je nutné pořádně vykartáčovat a vysušit, aby srst byla bez kučer.

 

 
     
              © 2000-2019 Český pointer a setter klub  
připravuji vyhledávání...