Český pointer a setter klub
Home Kontakty Tisk
 

Poprvé na výstavu - Jak sehnat a vyplnit přihlášku (díl I.)

autor: Markéta Čápová

 

 

Pokud chcete v příštím roce vyrazit na svou první výstavu, nebo pokud si ještě nejste tolik jisti, co to všechno obnáší, pokusím se vám nyní trochu pomoci:


  1. Získat a vyplnit přihlášku

    Pokud jste se rozhodli, že přihlásíte svého pejska na výstavu, nejdříve musíte získat přihlášku. Nejosvědčenějším způsobem je napsat si na adresu, případně zavolat na telefon pořadatele a požádat o zaslání přihlášky. Adresy pořadatelů najdete v sekci "Přehled výstav v roce 2002".

     POZOR: Existuje i jiná organizace, než je FCI. Tato se nazývá UCI a pořádá své vlastní výstavy. Může se vám tedy stát, že vám někdo nabídne přihlášku na výstavu pořádanou touto organizací. Pokud vám na takovéto výstavě zapíšou výsledky do průkazu původu, již nikdy se nebudete moci zúčastni výstavy v rámci FCI. ČPSK nebude na výsledky z těchto výstav brát zřetel a pes či fena posouzeni na takových výstavách budou hodnoceni jako VD. Proto si vždy pečlivě zkontrolujte, zde je přihláška na výstavu označena logem FCI (zeměkoule s nápisem FCI uprostřed).

   Přihlášku již tedy máte a nyní můžete přihlásit pejska, který dosáhl věku šesti měsíců a vy máte jeho průkaz původu. (U štěňat odchovaných v ČR byste měli průkaz původu obdržet již s jeho předáním, nejpozději však do šesti měsíců jeho věku).

   Prvním vaším úkolem je vyplnit kolonku plemeno - Irský červený setr.

   Další kolonky jako velikost či zbarvení se vyplňovat nemusí.

   Pak zakroužkujete Pes x Fena.

   Třída - máte na výběr mezi třídou dorostu, mladých, mezitřídou, třídou otevřenou, pracovní, šampiónů, vítězů, veteránů a třídy čestné (pouze na některých výstavách) - podle stupně pořádané výstavy.

Třída dorostu je otevírána na všech typech výstav. Je určena pro psy ve věku 6 - 9 měsíců.
Třída mladých je také otevírána na všech typech výstav, pro pejsky ve věku 9 - 18 měsíců.
Třída dospívajících - mezitřída je určena pro psy ve věku 15 - 24 měsíců.
Třída otevřená je pro psy ve věku od 15 měsíců bez omezení.

Třída pracovní je pro psy od věku 15 měsíců, kteří mají certifikát pro třídu pracovní. Tento certifikát vám vydají na sekretariátu ČMMJ - Jungmannova 25, Praha 1. Certifikát se vydává na základě úspěšně splněných zkoušek. Pro třídu pracovní platí složení jakýchkoli zkoušek (i bez limitních známek pro chovnost). Kopii certifikátu musíte přiložit k přihlášce.
Třída šampiónu je otevírána pouze na mezinárodní výstavě, pro psy od 15 měsíců, kteří získali titul národní nebo mezinárodní šampióna krásy. (Neplatí pro titul junioršampión, ten pro zařazení do této třídy neopravňuje). Kopii šampionátu musíte přiložit k přihlášce.
Třída vítězů je otevírána na národní, klubové, oblastní a speciální výstavě a je určena pro psy od 15 měsíců věku, kteří získali titul šampión, národní vítěz, klubový vítěz nebo vítěz speciální výstavy.
Třída veteránu je určena pro psy od 8 let, pokud není v propozicích uvedeno jinak.

  Jistě jste si všimli, že ve věku od 15 měsíců máte možnost kombinovat a vybírat mezi různými třídami. To, kterou třídu se rozhodnete se svým pejskem absolvovat záleží jen na vaší úvaze a například také na přítomnosti konkurence. Pokud máte pejska ještě nedovyvinutého, nemá cenu jej hlásit do třídy otevřené, ale raději jej ponechte ve třídě dospívajících. Také v poslední době bývá větší konkurence ve třídě pracovní než v otevřené, takže klidně můžete psa se zkouškou z výkonu přihlásit do třídy otevřené.

   Vždy je nutno k přihlášce přiložit fotokopii rodokmenu.

   Dobré je si plánovat budoucnost. Pokud váš pejsek má 2x CAJC, je dobré na některé výstavy do konce roku pejska přihlásit do třídy dospívajících nebo otevřené. Pokud totiž získá ještě v této výstavní sezóně (výstavní sezóna = jeden kalendářní rok) první CAC pro titul Český šampión, můžete příští rok dodělat jak Junioršampióna tak i Českého šampióna. Více se dočtete ve "Výstavním řádu".

  Dále je potřeba vyplnit jméno psa a chovatelskou stanici, zkratku plemenné knihy, číslo zápisu, datum narození. Vše je uvedeno v záhlaví průkazu původu. U importovaných psů rovněž původní číslo a zkratku plemenné knihy.

  Pak je potřeba vyplnit jméno otce a matky vašeho pejska. Uvádějte celé jméno včetně chovatelské stanice, případně i s šampionátem, tedy Ch. případně ICh. (šampión - interšampión).

  Pak už by to neměl být problém, vyplnit majitele a chovatele.

  Univerzální přihlášku zde máte možnost stáhnout.

Pamatujte, že uzávěrka přihlášek bývá obvykle dva měsíce před výstavou.

 

 
     
              © 2000-2019 Český pointer a setter klub  
připravuji vyhledávání...