Český pointer a setter klub
Home Kontakty Tisk
 

Poprvé na výstavu - Cestujeme na výstavu (díl II.)

autor: Markéta Čápová

 

 

            V prvním díle jsem se vám pokusila vysvětlit, jak se na výstavu přihlásit, nyní se dozvíte, co vše si vzít s sebou a na co si dát pozor.

Před výstavou

Pár dnů před konáním výstavy si musíte zkontrolovat, zda pejsek nemá prošlé očkování. Pro vstup na všechny výstavy v České republice je nutné očkování proti vzteklině aplikované nejméně před 30 dny a ne déle než v období 1 roku. Na některých výstavách je nutné i očkování proti psince a parvoviróze. Proto je nutné si u svého psa očkování ohlídat.

Většinou musí mít ještě pejsek v očkovacím průkazu razítko od veterinárního lékaře o vyšetření, že netrpí žádnou infekční chorobou. Toto razítko nesmí být starší tří dnů od dne konání výstavy. Stačí, když přijdete ke svému veterináři a řeknete mu, že potřebujete "razítko na výstavu". Většina lékařů pejska opravdu pečlivě prohlédne (vyšetření očí, uší, tlamy, měření teploty, zeptají se vás, zda pejsek nemá průjem, nadměrně nepije atd.) Počítejte ale i s tím, že někteří "páni doktoři" si za tak náročný úkon, jako je pouhé "prdnutí" razítka na papír nechají zaplatit.

Pokud cestujete na výstavu do zahraničí, je dobré zjistit si, co který stát požaduje za náležitosti pro vstup zvířat do země.

O tom jak připravit setra na výstavu se dočtete v jiné sekci. V den konání výstavy je už poněkud pozdě na cvičení předvádění či na upravování srsti. Ráno nebo večer před výstavou pejskovi ale vyčistěte uši a oči, ať vám na výstavě nedělá ostudu.

Cestujeme na výstavu

Snad největším dobrodružstvím je cesta na výstavu. Počítejte s tím, že většina mladších psů v autě zvrací, takže je určitě dobré pejska večer nekrmit. Existuje spousta léků na nevolnost v autě jak speciálně pro psi, tak samozřejmě i ty "lidské". Neměli bychom to ale s dávkováním přehnat. Pak se nám taky mohlo stát, že náš pejsek do výstavního kruhu přijde (nebo spíš je přivlečen) jak kráva na porážku a o nějakém elegantním pohybu se nám může jen zdát.

Určitě je lepší vyrazit se značným předstihem, pokud je to opravdu daleko možná i o den dřív a ubytovat se v blízkosti v nějakém penzionu či hotelu. Je to mnohem pohodlnější a také vám odpadne značné množství nervozity. Pokud vyrážíte ráno, nechejte si určitou časovou rezervu, která se vám jistě vyplatí. Cesta sice může proběhnout úplně bez problémů, je ale dobré ještě před příjezdem do toho určitého místa pejska vyvenčit. Ve výstavním areálu totiž budete mít jak vy, tak váš pejsek určitě jiné starosti, než jít v klidu pejska někam vypustit. Ne vždy je totiž příjezd na výstavu dobře označen, o dlouhé fronty před vchodem také nebývá nouze, pak rychle najít výstavní kancelář či jiné prostory, kde vám předají katalog s číslem kruhu. A pak ještě tedy najít váš výstavní kruh. A když tohle všechno zvládnete dřív než ostatní alespoň si zaberete nejlepší místo u kruhu.

Co vzít na výstavu

Co potřebujete na výstavu? Určitě nesmíte zapomenout na vstupní list, který vám zašle výstavní výbor 1 - 3 týdny před výstavou. Dále je nezbytný očkovací průkaz (s razítkem od veterináře) a průkaz původu. Pejskovi vezměte misku, čistou vodu na pití, doporučuji alespoň v malé lahvi vzít vodu již domova. Najít totiž v neznámém areálu toalety je docela horor. Zvlášť, když jste na výstavu přijeli sami se psem bez tzv. doprovodného týmu. Dále je potřeba vzít pejskovi deku, pokud se výstava koná venku tak třeba i pláštěnku či veliký deštník, pod který se můžete schovat před deštěm. Dále si nezapomeňte výstavní vodítko a kartáče či hřebeny. To si ale naštěstí můžete obstarat i na výstavě.

Pro sebe si vezměte takové oblečení, ve kterém budete pejska snadno předvádět, pro dámy nedoporučuji boty na vysokém podpatku, protože většina výstav (pokud to nejsou vysloveně zimní) se koná venku na travnatém terénu. Dále si vezměte tužku na poznámky a termosku se silnou kávou. Většinu času na výstavě totiž pročekáte na okamžik, než půjdete do výstavního kruhu. Pokud se vám bude dařit, budete čekat až do pozdních odpoledních hodin. Na českých výstavách se vám určitě bude hodit rozkládací stolička, neboť naše výstavní výbory ještě nedospěli do stádia "židlí kolem kruhů".

 

 
     
              © 2000-2019 Český pointer a setter klub  
připravuji vyhledávání...