Český pointer a setter klub
Home Kontakty Tisk
 

Světová výstava psů v polské Poznani 12.11.2006

 

Od čtvrtka 9.11. do neděle 12.11. se konala v polské Poznani světová výstava psů, která se po dvou letech vrátila na evropský kontinent.

A byla to výstava světová v pravém slova smyslu. Účast opravdu z celého světa (Izrael, Japonsko, Venezuela..) a hlavně v neuvěřitelném počtu 20 839 přihlášených psů! České republice s 1704 přihlášenými pejsky patřila pomyslná třetí příčka. Více přihlášených psů bylo pouze z Polska a Ruska.

A ačkoliv Irských setrů bylo celkem 158, z České republiky jsme měli jediné zastoupení a to ve třídě pracovní. Byl jím Navan American Express z Arislandu, který, i přes svůj nízký věk 2,5 roku, nakonec obsadil v této třídě hezké čtvrté místo.

Celý den jsme strávili u kruhů irských setrů a musím říci, že bylo opravdu na co se dívat. Feny a psi byli posuzováni samostatně ve dvou velkých kruzích, psy posuzoval pan Roberto Pico a fenky paní Ferelith Somerfield z Anglie. I zde se potvrdilo známé pořekadlo: jiný kraj, jiný mrav. Posuzování pejsků probíhalo rychle a u diváků se setkávalo s potleskem. Zejména při závěrečném výběru Světového vítěze pan rozhodčí prokázal skutečnou profesionalitu, kdy vybral mladého pejska z mezitřídy, který sice nebyl osrstěn tak bohatě, jako vítěz třídy šampionů, ale jinak byl absolutně bez vad.

Zato posuzování fen vyvolávalo spíše rozpaky a táhlo se donekonečna. Při konečném výběru Světové vítězky už ve výstavní hale nebyly snad ani uklízečky..

A tak ačkoliv závěrečný výběr feny za celkového vítěze plemene Irského setra bylo pro většinu přihlížejících asi překvapením a zklamáním, byla tato výstava opravu nezapomenutelným zážitkem.

Příští rok se světová výstava znovu přesouvá do Jižní Ameriky. Ale již v roce 2008 a následně i v roce 2009 se znovu uskuteční v Evropě (dokonce v blízké Bratislavě). A my se jen můžeme těšit, že to budou výstavy ještě krásnější než tato.

Odkazy, na fotografie a videa ze světové výstavy:

- opravdu mnoho fotografií naleznete na stránkách www.seterkowo.org. Asi ty nejlepší jsou na této adrese:

http://gallery.seterkowo.org/v/Shows/2006/WDS+Poznan+2006/is-jabko/

- desetiminutové video ze závěrečné soutěže lze zhlédnou zde:

http://www.crodog.com/

A zde pro ty, co se domnívají, že příprava psa na výstavu spočívá pouze ve vyčesání bodláků ze srsti, ukázka toho co dokáže profesionál.

Kdo pozná, že se jedná o stejného psa ? Prostě vždy je co zlepšovat.

Nahoře vítěz Klubové výstavy ČPSK 2005 na kterém dle našeho názoru nešlo nic vylepšit a dole tento pejsek po "zásahu" francouzského profesionálního handlera.

 

 
     
              © 2000-2019 Český pointer a setter klub  
připravuji vyhledávání...