Český pointer a setter klub
Home Kontakty Tisk
 

Reportáž z největší světové výstavy

Crufts - Anglie

 

CRUFTS 2013

Je to již pár měsíců, co jsem navštívila největší a nejslavnější akci pro chovatele a příznivce psů – Crufts v Birminghamu. Dojmy jsou však stále natolik intenzivní, jako bych přijela dnes…

Nikdy bych nevěřila, že výstava, na kterou je přihlášeno 22 000 psů a navštíví ji 149 000 lidí, bude tak dokonale zorganizovaná, krásná a zábavná, a že mě bude strašně mrzet, že jsem se zúčastnila jen jednoho ze čtyř výstavních dní, dne věnovaného loveckým plemenům.

Crufts totiž není jen „obyčejná“ výstava, ale její součástí je i dogdancing, dogtrekking, juniorhandling, agility, flyball, soutěž „Friends for live“, ukázky lovecké i policejní práce psů a další. Vše velmi pěkně připravené.

Vše fungovalo, vše bylo značené, nikde se netvořily fronty ani nekolabovala doprava.

Na své si tam může přijít určitě každý. A to i nákupuchtiví návštěvníci, neboť v každé z výstavních hal je nepřeberné množství stánků s kvalitními výrobky (a dámy- není problém získat vkusné a vypasované lovecké oblečení!). Pokud zatoužíte i po chvilce odpočinku, jsou vám k dispozici malé příjemné restaurace či stánky s občerstvením. Jednotlivé kluby pak mají své stánky u kruhů, kde je možno zakoupit předměty či knihy se speciální tématikou.

Dokonale je postaráno i o pohodlí psů, neboť u každého výstavního kruhu jsou pro vystavovatele připraveny očíslované boxy. Psi tak nejsou vystaveni zbytečnému stresu a návštěvníci nepříjemnému chaosu. Navíc tento systém umožňuje nádhernou prohlídku psů dle katalogových čísel i mimo posuzování ve výstavních kruzích.   Ostatně na výstavní kruhy by se rozhodně měli přijet podívat všichni organizátoři jiných výstav. Jsou prostorné, velikost je krásně přizpůsobena dokonalému předvedení konkrétního plemene a kolem jsou i místa k sezení pro diváky, kteří tak mohou bez námahy hodiny sledovat posuzování, neboť je opravdu na co se dívat.

V mém případě na téměř 100 Irských červenobílých setrů, což se mi chvílemi zdálo jako neuvěřitelný sen.

Na výstavu Crufts je nutno se nominovat v předchozím kalendářním roce (pokud pes nezíská doživotní nominaci), což je samozřejmě dobrá záruka toho, že se do kruhu dostanou již opravdu krásní jedinci, i když samozřejmě toto je vždy i otázkou osobního vkusu.

Psi jsou rozděleni do několika tříd, podstatně početnějších než u nás. Jedinec se také může na této výstavě předvést ve více třídách současně. V každé je pak vybráno, po poměrně důsledném posuzování, maximálně 5 jedinců. Z nich se pak vyberou již pouze tři, kterým rozhodce napíše posudek. Což je skvělý systém, který nečiní posuzování zdlouhavým a formálním.

BOB plemene se pak zúčastní večerní soutěže. Její vítěz pak postoupí do závěrečné soutěže „Best in Show“ konané poslední den výstavy. Celkový vítěz soutěže získá nejen značnou slávu, ale je i velmi dobře finančně ohodnocen.

Každá večerní a zejména pak závěrečná show je neskutečným emočním zážitkem nejen pro soutěžící, kteří se ocitnou na stadionu v záři reflektorů, ale i pro diváky, kteří show sledují jak na živo, tak doma u televizních obrazovek.

Letos sledovalo dle statistik vyhlášení „Best in Show“  ve Velké Británii na Channel 4 na 2 miliony diváků. Průběh celé výstavy bylo možno sledovat též online na Youtube a tento kanál zaznamenal odsledovaných více jak 145 000 hodin! Což je krásný výsledek.

Kdo to ještě nezažil, měl by! A kdo zažil, přeje si to, myslím, zažít znovu. Já tedy určitě ano, už jen proto, že někde jinde sotva uvidím pohromadě tolik červenobílých setrů J

Renáta Rokůsková (CHS Artegerd)

 

Podrobné výsledky posuzování jednotlivých plemen je možno najít zde:

http://crufts.fossedata.co.uk/

 

 
     
              © 2000-2019 Český pointer a setter klub  
připravuji vyhledávání...